Práce v Praze | VímVíc.cz

Hlavní město Praha čítá zhruba 1 200 000 obyvatel, nejvíce zde převládá populace lidí mezi 30. a 40. rokem života. Nabídka práce v Praze je nejvyšší z celé České republiky, je tedy velká pravděpodobnost, že člověk sežene práci v Praze ihned. V Praze nalezneme vysokou nabídku brigád či zkrácený úvazek pro studenty nebo rodiče na mateřské dovolené. Volná pracovní místa na plný úvazek se v Praze nejčastěji objevují v dopravě, technicky zaměřených odvětvích nebo oblastech obchodu. Uplatnění a práci v Praze si najde každá věková skupina.

Volná pracovní místa v Praze seznam
Práce v Praze

Nabídka práce Praha

Nabídek práce v Praze v současnosti najdeme více jak 15 000. V oblastech pohostinství či gastronomie, supermarketech a komunikačních odvětvích jako jsou call centra nebo recepční je největší nabídka brigád v Praze. Těchto pracovních příležitostí využívají především studenti, kterým vyhovuje flexibilní pracovní doba nebo matky na mateřské dovolené, popřípadě důchodci. Práce nebývají náročné, avšak řádně ohodnocené. Velká poptávka v Praze je po lidech s praxí a nejlépe i vzděláním v technických oborech, IT, strojírenství či administrativě. Nejčastěji nabízená místa pro práci v Praze jsou na pozice řidiče nákladních vozů či autobusů nebo hlídači, kterých je obecně nedostatek, práci častěji vykonávají muži. Nabídka práce v Praze pro ženy je o něco menší, nežli nabídka práce v Praze pro muže. Zaměstnavatelé v Praze také hledají často spolehlivé lidi, kteří ve firmě dlouho vydrží, proto si i mnoho velkých firem „vychovává“ své zaměstnance tím, že nabírá studenty či absolventy, nabízí jim praxi a posléze i plnohodnotné uplatnění ve firmě. Velmi často je lidmi poptávaná obecně nabídka Práce v Praze nebo nabídka práce Praha východ.

Aktuální dění na českém trhu práce

Na tuzemský trh vstupuje stále více zahraničních firem a investorů. Velké a silné firmy budují svá sídla v centru všeho dění, kterým bývá Praha. Proto je častým jevem stěhování z menších měst do Prahy za povýšením, tedy lepší prací. Tím pádem přibývá i nabídky práce v Praze s ubytováním.

Obecně největší uplatnění v Praze najdou zaměstnanci s více jak pětiletou praxí a nejlépe příslušným vzděláním v oboru. Zaměstnavatelé přihlíží k motivaci uchazeče a schopnosti dále se učit a rozvíjet. Často vyhledávanými zaměstnanci jsou kvalifikovaní lidé s vyučením a to v oblasti stavebnictví či průmyslové výroby – svářeči, elektrikáři, obráběči kovů. V oblastech zdravotnictví naopak chybí mnoho pracovníku s vysokoškolským vzděláním, poptávka je po zdravotních sestrách i doktorech.

Poptávka je i po lidech, kteří mají výbornou znalost cizích jazyků.

Naopak zájem studentů a mladých lidí do 25 let o nabídku práce v Praze je největší v segmentech zábavního průmyslu, či fastfood řetězců. Konkrétněji hledají brigádu nejčastěji ve společnostech Cinema City, McDonald's nebo KFC.

V Praze se platy i řazení do jednotlivých platových tříd zároveň liší od jiných regionů České republiky. Průměrná hrubá mzda v Praze činí zhruba 37 000 Kč a ve srovnání s celorepublikovou hrubou mzdou, která činí okolo 29 000 Kč, je tedy výrazně vyšší. Nejnižší průměrné platy se objevují v oblastech služeb, naopak ty nejvyšší najdeme na vedoucích postech firem a společností nebo v IT odvětvích.

Zaměstnanci mají v téměř všech zaměstnáních možnost využívání benefitů. Zaměstnavatelé nejčastěji odměňují v podobě stravenek, zaměstnaneckých slev na produkty dané firmy, občerstvení zdarma, sick days, dovolené navíc nebo mobilních telefonů s nabídkou výhodného tarifu nebo dokonce i prací v Praze s ubytováním.

Fenomén YouTube

Na českém trhu práce a mezi nabídkou práce v Praze se zároveň objevují i nové trendy. V moderní době je stále častější dehumanizace, práce na internetu nebo z domu, takzvaná „home office“. Objevují se nové pracovní pozice, které stojí na kreativitě a nápadu daného člověka. Patří mezi ně například Bloger nebo YouTuber. Jejich práce tkví ve vytváření zajímavého vlastního obsahu dle výběru (komedie, vaření, móda a další) prostřednictvím vlastní internetové domény, tedy blogu, nebo vkládáním videí na YouTube. Následuje klíčová propagace na sociálních sítích, která přitahuje nejen zájemce o obsah, ale také sponzory a s tím spojený i výdělek. S tímto trendem je momentálně nejvíce spjatá opět Praha.

Největší YouTubeři si vydělají i přes 200 milionů korun ročně.

Nejúspěšnější pražské firmy

Mezi nejúspěšnější pražské firmy s nejvyšším výdělkem patří Energetický a průmyslový holding, a.s., který sdružuje více než 50 společností v 6 zemích Evropy a jeho výdělek činí necelých 29 mld. korun. Dále společnost Unipetrol, zabývající se rafinérskou a petrochemickou výrobou, zemědělský a potravinářský holding AGROFERT nebo společnost ČEZ, která je největším výrobcem elektřiny v České republice.

Volná pracovní místa v Praze seznam

Největšími zaměstnavateli se sídlem v Praze jsou momentálně Česká pošta, podnik zajišťující poštovní služby po celé České republice, České dráhy, které jsou předním železničním dopravcem nebo původem zahraniční firma Tesco Stores ČR se sídlem v Praze, úspěšný maloobchodní řetězec s celosvětovou působností.