Pracovní volno: Vše, co potřebujete vědět, když si chcete vzít pracovní volno | VímVíc.cz

Pracovní volno: Vše, co potřebujete vědět, když si chcete vzít pracovní volno

25. 05. 2017

Víte, kdy můžete mít nárok na pracovní volno? V jakých případech si pracovní volno můžete vzít a kdy je zaměstnavatel povinen vám pracovní volno také proplatit?

Pracovní volno: Vše, co potřebujete vědět, když si chcete vzít pracovní volno

Svatba vaše nebo vašich dětí

Jestliže vás čeká svatba, zaměstnavatel má povinnost dát vám ze zákona dva dny volna. Proplácí se ale pouze jen jeden z nich a to den, který spadá na samotný obřad. Je proto výhodné vzít si tyto dva dny volna s návazností na víkend, kdy se celé pracovní volno prodlouží. Pozor ale na to, pokud se vdáváte o víkendu – tehdy máte nárok jen na jeden den pracovního volna.

POZOR: Jestliže se vdáváte o víkendu, nárok máte jen na jeden den pracovního volna.

Kdo další má nárok na placené volno v den svatby?

Nárok na den volna mají také rodiče nevěsty a ženicha s tím, že zaměstnavatel má povinnost jim tento den proplatit. Jestliže se vdává váš sourozenec, musíte si vzít dovolenou, pokud vaše rodiče, máte opět právo na jeden den volna. Tentokrát ale neplaceného.

Pracovní neschopnost nebo mateřská dovolená

Samozřejmé případy toho, kdy máte nárok na volno, je například pracovní neschopnost, jdete na rodičovskou nebo mateřskou dovolenou, anebo jste nuceni ošetřovat blízkého rodinného člena. I pracovní neschopnost si můžeme doma zpříjemnit například sledováním Marvel filmů nebo různých seriálů. Dokonce mezi maminkami na mateřské dovolené se najdou fanynky Marvel filmů a MCU světa.

Pohřeb a placené volno

V případě pohřbu velmi záleží na tom, kdo zemřel a také, zda pohřeb zařizujete vy anebo nikoliv. V případě pohřbu partnera, manžela nebo dětí, zaměstnavatel je povinen vás uvolnit z práce až na tři dny, které musí také proplatit. Jestliže zařizujete pohřeb sourozence nebo rodiče, a to buď vašeho nebo vašeho manžela, máte nárok na dva proplacené dny volna. Jestli pohřeb nezařizujete, máte nárok pouze na jeden den volna.

Vždy, když zařizujete pohřeb vy sami, máte nárok na jeden den placené volna navíc. A pokud jdete na pohřeb kolegovi, zaměstnavatel vám schválí neúčast a zároveň musí den volna proplatit.

Narození dítěte

V případě narození dítěte máte nárok na proplacené hodiny pouze v rámci převozu partnerky s dítětem do porodnice a z porodnice. Jestliže chcete zůstat u porodu, zaměstnavatel vám musí pracovní volno dát, ovšem bez nároku na mzdu za tuto dobu.

TIP: Jestliže vás potkala nějaká neočekávaná dopravní komplikace směrem do práce, máte právo na pracovní volno na dobu nezbytně nutnou. Toto volno ale není proplacené.

Návštěva u lékaře

K lékaři máte právo jít kdykoli, a zaměstnavatel vám to musí umožnit. Ve stejnou chvíli ale také musíte pamatovat na to, že zaměstnavatel vás je povinen uvolnit pouze na dobu nezbytně nutnou. To znamená, že je vhodné, abyste chodili do co možná nejbližšího zařízení vaší práci.

Jestli jdete s dítětem, zaměstnavatel vás musí uvolnit až na jeden den, který je povinen také proplatit.

Stěhování nebo hledání zaměstnání

Jestliže se stěhujete, máte nárok až na dva dny volna, ovšem bez nároku na mzdu za tyto dny. Pokud se ale například stěhujete v důsledku dohody se zaměstnavatelem (například jdete za pracovním místem do jiného města), máte nárok na dva dny placeného volna.

Pokud hledáte zaměstnání, zaměstnavatel je povinen vám poskytnout půl dne volna týdne na hledání zaměstnání. Můžete si toto volno vybrat každý týden, anebo tato volna spojit a vybrat si poté třeba týden v kuse.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva a povinnosti zaměstnanců Pracovní právo