Jak fungují investiční fondy? | VímVíc.cz

Jak fungují investiční fondy a jaké jsou jejich výhody v dnešní době?

29. 06. 2022

Zaujala vás nabídka investičních fondů, ale nejste si jisti tím, o co vlastně přesně jde? V článku si o investičních fondech povíme více. A zaměříme se také na to, zda taková investice dává smysl.

Investiční fondy

Co je to investiční fond?

Investiční fondy slouží k investování kapitálu na finančních trzích nebo do investorsky zajímavých aktiv. Mohou nabývat různou právní formu – investiční fond může být založen jako samostatná akciová společnost, jako podílový fond nebo například jako svěřenský fond. Možností je ale více.

Často jsou fondy zakládány bohatými rodinami a podnikateli. Ti chtějí svůj nakumulovaný kapitál nadále zhodnocovat a samostatné fondy mohou být ideálním způsobem, jak toho docílit. Takové fondy jsou zpravidla uzavřeny pro úzký okruh osob.

Z pohledu drobných investorů jsou proto zajímavé spíše investiční fondy určené ke kolektivnímu investování. V takovém fondu mohou být stovky i tisíce drobných investorů. Fond má určeného profesionálního správce a jasně danou strategii a odhad investorského rizika. Fond poté nakupuje (případně prodává) různý mix aktiv od akcií přes dluhopisy a komodity až po nemovitosti.

Proč v dnešní době dává investování smysl?

Inflace aktuálně dosahuje v rámci České republiky rekordních výšin, přehoupla se v meziročním vyjádření přes 16 % a ani tato hodnota nemusí být vrcholem. A protože na klasických spořicích produktech lze dosáhnout na úrokové sazby maximálně kolem 4 až 6 %, znamená to, že prostřednictvím těchto produktů nemůžete peníze před inflací ochránit. Ty tak reálně ztrácejí na hodnotě.

Na zboží a služby, na které vám před rokem stačilo 900 Kč, budete letos potřebovat přes 1000 Kč. Pokud jste ale před rokem peníze investovali do výnosných aktiv, je možné, že jste na úrocích dodatečnou stokorunu vydělali a reálně jste tedy nezchudli. Jestliže jste tak neučinili a peníze před inflací nechráníte, je nejvyšší čas tuto chybu napravit.

A proč právě investiční fond?

Investiční fond určený ke kolektivnímu investování není jediným způsobem, jak investovat na finančních trzích. Drobným investorům, kteří s investováním začínají, ale přináší mnoho výhod a představuje tedy ideální cestu, jak na tyto trhy vstoupit.

Investiční fondy jsou totiž spravovány zkušenými analytiky. Předem znáte strukturu fondu, očekávaný výnos a podstupované riziko. Žádáte-li o možnost investovat do fondů na pobočce v bance nebo v investiční společnosti, zcela jistě dostanete cenná doporučení, jak svůj majetek do různých fondů rozložit a jakým způsobem investovat. Nemusíte totiž poslat celou částku najednou – naopak je lepší posílat do fondu peníze pravidelně a kompenzovat tak výkyvy na trhu.

Výměnou za možnost investovat do profesionálně spravovaného fondu zaplatíte poplatek. Ten může být v různé podobě – vstupní poplatek, výstupní poplatek, poplatek za správu, poplatek za výkonnost apod. O konkrétních poplatcích se vždy včas informujte.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry Úspěch v kariéře Investice a spoření