Trainee program nejen pro studenty a absolventy | VímVíc.cz

Trainee program nejen pro studenty a absolventy

28. 01. 2019

Jste připraveni odstartovat svoji kariéru z nejlepších pozic? Vyzkoušejte trainee program, kde dokonale poznáte fungování firmy, získáte cenné informace od zkušených kolegů a s trochou štěstí i vyjedete na stáž do zahraničí. Přečtěte si o výhodách trainee programu a jak se liší od stáže nebo praxe.

Trainee programy jsou skvělou příležitostí pro absolventy

Co je to trainee program?

Když se řekne trainee program pro absolventy, mnoho lidí má neurčitou představu, že se jedná o praxi nebo stáž, která je v podstatě zárukou získání zaměstnání. To je ale velmi nepřesné. Připravili jsme pro vás přehledný seznam nejčastějších otázek a stručných odpovědí.

Kdo se může přihlásit?

Trainee programy jsou určené především pro absolventy vysokých škol, kteří se mohou přihlásit maximálně do dvou let po ukončení studia. Některé firmy ale dělají výjimky a trainee programy uzpůsobují pro studenty od třetího ročníku VŠ nebo naopak hledají uchazeče s praxí.

Kdy se hlásit?

Firmy si samozřejmě velmi dobře uvědomují rozdíl mezi školním a kalendářním rokem. Přihlášky a životopisy se tak obvykle posílají mezi březnem a květnem. Nástup do trainee programu je pak od června do září. Pokud si chcete užít poslední dlouhé prázdniny, většinou je možné se domluvit.

Jak dlouho trvá?

V rámci programu trainee budete pracovat zpravidla 6 až 18 měsíců, vždy záleží na konkrétní firmě.

Je placený?

Vzhledem k tomu, že pracujete jako každý jiný zaměstnanec, samozřejmě na trainee programu plat dostanete.

Jak probíhá výběrové řízení?

Výběr uchazečů probíhá velmi podobně jako klasický pohovor. Pošlete do firmy svůj životopis, a pokud personalistu zaujmete, postupujete do dalších kol. Ty mohou mít podobu telefonického nebo osobního pohovoru, vypracování úkolu apod. Některé společnosti, požadují, aby trainee ve firmě nejprve absolvoval stáž.

Trainee program je určený pro absolventy VŠ, kterým nabízí možnost poznat chod firmy, získat pracovní zkušenosti a také dostávat v rámci trainee programu plat.

Výhody trainee programu pro absolventy

Trainee program je speciálně navržená možnost, jak získat pracovní zkušenosti v konkrétní společnosti. V rámci programu si vyzkoušíte ve firmě nejrůznější pozice, klidně od skladníka po asistenta ředitele. Pracujete jako klasický zaměstnanec a poznáte tak firemní kulturu a fungování firmy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o klasický úvazek, podepíšete smlouvu. Nejčastější se jedná o plný pracovní úvazek a smlouvu na dobu určitou, ale záleží na zvyklostech v dané firmě. Často to může znamenat, že máte také nárok na benefity. To je také jeden z největších rozdílu od stáže nebo praxe. Při nich takové výhody nemáte.

Z trainee programu pro absolventy i pro studenty benefitují obě strany. Trainee má čas si všechno pod odborným vedením vyzkoušet a poznat, co dané pozice obnášejí. Zároveň tím získá prostor si rozmyslet, zda je práce v korporátu to pravé ořechové. Na druhou stranu pokud se osvědčí, má vcelku jisté zaměstnání, do kterého vstupuje už s určitými zkušenostmi. Firma si tak cíleně a systematicky vychovává budoucí zaměstnance.

Trainee program je pro studenty ideální příležitostí, jak se zaučit pro budoucí zaměstnání, a pro firmy výborná možnost, jak si budoucího zaměstnance nasměrovat.
Trainee programy jsou skvělou příležitostí pro absolventy

Ideální trainee a tipy, jak zaujmout

Mezi firmy, které nejčastěji nabízejí trainee programy patří velké korporace. Tradičně se jedná o finanční sektor, energetiku, IT a rychloobrátkové zboží. Z toho logicky vyplývají nejžádanější profese, mezi něž patří ekonomové, manageři, odborníci na marketing, IT nebo finance.

Zájem o pozice v trainee programu je veliký a zdaleka přesahuje počet volných míst. Plusové body získáte za jakékoli znalosti a zkušenosti, které jsou nad rámec běžných studijních povinností a schopností požadovaných na danou pozici. Zaujmout tedy můžete znalostí jazyků, studijními zahraničními stážemi, pracovními pobyty typu Work and Travel a dosaženou praxí.

Vzhledem k tomu, že trainee programy otevírají hlavně velké společnosti, můžete očekávat, že místem, kde se budete zaučovat, se stane hlavně Praha. Trainee programy ale otvírají velké firmy po celé České republice, například ŠKODA AUTO a.s. v Mladé Boleslavi, Plzeňský prazdroj v Plzni nebo WITTE Automotive v Nejdku.

Trainee program a vyhledávané firmy: Raiffeisen bank, Kaufland, Kofola, Invia, Komerční banka, ČEZ, IBM, Vodafone, Univeler, Mafra, Pivovary Staropramen, Albert a mnoho dalších.

Trainee programy většinou nabízejí velké korporace se sídlem v Praze, ale šanci mají uchazeči po celé ČR.

Jak vypadá trainee program v Möbelixu?

V čem vidíte hlavní výhodu trainee programů?

Vedoucí pozici by měl v ideálním případě obsadit zaměstnanec, který na ni vystoupal po pomyslném kariérním žebříčku. To se ovšem v reálu nestává moc často. Náš Trainee program nabízí celý proces kariérního růstu ve zkrácené, ovšem o to intenzivnější a pestřejší podobě.

Jak u vás trainee program probíhá?

Pro všechny trainee máme pečlivě připravené menu, ve kterém ochutnají z každé pozice a oddělení trošku. Aktivně poznají dění především na prodejně ale i ve skladu a v kanceláři. Nahlédnou také do zákulisí, tedy do oddělení nákupu a marketingu. Po tak pestré „hostině“ by absolventy našeho trainee programu nemělo v praxi na vedoucích pozicích nic zaskočit.

Pro koho je program určený? Kdo je ideálním kandidátem?

Možná jako jedni z mála se v našem trainee programu nezaměřujeme na absolventy vysokých škol. Důležité je pro nás hlavně to, aby už měl uchazeč na pozici trainee za sebou alespoň rok dva v retailu na vedoucí pozici.

Proč se tedy náš program nazývá trainee?

Protože hledáme především odhodlané muže a ženy, kteří chtějí změnu, hledají novou startovní čáru a zároveň mají namířeno vysoko.

V jaké fázi roku a na jak dlouho nejčastěji trainee programy otevíráte?

Vzhledem k tomu, že se síť našich prodejen neustále rozrůstá a rozrůstat bude, poohlížíme se po nových trainee prakticky neustále.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry Úspěch v kariéře Uvnitř firem a kanceláří