Coca-Cola | kariéra, historie, složení | VímVíc.cz

Coca-Cola

Coca-Cola HBC Česko a Slovensko se specializuje na výrobu, distribuci a prodej nealkoholických nápojů jedné z nejúspěšnějších společností světa The Coca-Cola Company. Na pěti výrobních linkách má práci až 1000 zaměstnanců, kteří se podílejí na úspěšném chodu společnosti a zaručují spolehlivé dodání produktů 15 milionům spotřebitelů po Česku i Slovensku. Mimo nejznámější Coca-Coly a jejích různých variací, prodávají i nealkoholické nápoje jako například Fanta, Sprite, Kinley, Cappy nebo Fuzetea.

Hodnocení Coca-Cola

Přidat hodnocení
před 4 roky
1.0

Kariérní příležitosti

Benefity

Rovnováha práce - osobní život

Vedení společnosti

Kultura a hodnoty

Bývalý zaměstnanec – Anonymní
Pracoval(a) jsem ve společnosti Coca-Cola na plný úvazek, do roku 2012.
Nedoporučuje
Neutrální perspektiva firmy
Pozitiva firmy:

Samostatnost

Negativa firmy:

Te samostatnosti az prilis, nizkempracovni ohodoceni

před 4 roky
5.0

Kariérní příležitosti

Benefity

Rovnováha práce - osobní život

Vedení společnosti

Kultura a hodnoty

Současný zaměstnanec – Anonymní – Praha
Pracuji ve společnosti Coca-Cola na plný úvazek více než 10 let.
Doporučuje
Pozitivní perspektiva firmy
Pozitiva firmy:

Prostor pro růst Možnost mezinárodní zkušenosti Dobrý kolektiv Stabilní firma

Negativa firmy:

Velké nároky, ale stojí to za to

před 4 roky
5.0

Kariérní příležitosti

Benefity

Rovnováha práce - osobní život

Vedení společnosti

Kultura a hodnoty

Současný zaměstnanec – Anonymní – Praha
Pracuji ve společnosti Coca-Cola na plný úvazek více než 10 let.
Doporučuje
Pozitivní perspektiva firmy
Pozitiva firmy:

Stabilní kolektiv, zajímavá práce, možnost pracovat pro colu ve 28 zemích. Spousta mezinárodních zkušeností

Negativa firmy:

Je to korporát ať chcete nebo ne, takže s tím počítejte.

Doporučení pro management firmy:

Jak vy na ně, tak oni na vás

před 4 roky
4.0

Kariérní příležitosti

Benefity

Rovnováha práce - osobní život

Vedení společnosti

Kultura a hodnoty

Současný zaměstnanec – Anonymní
Pracuji ve společnosti Coca-Cola na plný úvazek.
Doporučuje
Pozitivní perspektiva firmy
Pozitiva firmy:

Skvělý kolektiv, lidé ochotni pomáhat, mnoho nových zkušeností

Negativa firmy:

velký korporát

Informace poskytnuté v hodnocení zaměstnavatelů jsou poskytnuté anonymně.
Portál VimVic.cz za tato hodnocení nezodpovídá.

Všechna hodnocení (56)

Historie společnosti Coca-Cola

Slavná Coca-Cola se začala vyrábět již v roce 1886, avšak obchodní společnost vznikla až v roce 1892 v USA. The Coca-Cola Company se stala velmi brzy celosvětově úspěšnou, díky své marketingové a reklamní politice ale především díky mezinárodní distribuce produktů pomocí vojáků za druhé světové války. Tím se rozšířila Coca-Cola do celého světa. Díky tomu zde získali lidé práci a mohli začít budovat svou kariéru. Do České republiky se dostala v roce 1945 a vyrábět se u nás začala v roce 1971.

O dvacet let společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko (dříve Coca-Cola Amatil Limited) plně získává licenci na výrobu, distribuci a prodej nealkoholických značkových nápojů, odkupuje sodovkárnu v Kyjích, otevírá Coca-Cola volná pracovní místa a zahajuje velkoprodukci. V současné době působí ve 28 zemích Evropy, Asie i Afriky a poskytuje produkty více jak 600 spotřebitelům. Snaží se být stále inovativní, v současnosti díky novým nápojům, zvyšovat svůj zisk, a tak upevňovat tak svou pozici na trhu.

Kariéra v Coca-Cola

Práce pro Coca-Cola znamená přijmout výzvu pracovat pro jednu z největších a nejoblíbenějších značek na světě. Firma plně respektuje své zaměstnance, snaží se o jejich osobní rozvoj i vzdělávání, nabízí jím možnost růstu kariéry, příjemné pracovní prostředí, zaměstnanecké slevy na produkty firmy, měsíční příděl nápojů, příspěvky na stravování a další.

Podívejte se ještě dnes po volných pracovních místech, která Coca-Cola nabízí a vyberte si svou vysněnou kariéru! Společnost poskytuje trainee programy, které mají připravit budoucí manažery na jejich pozici. Volná místa najdete v prodeji, marketingu, výrobě, logistice, lidských zdrojích nebo financích. Jelikož firma působí celosvětově, budete v případě zájmu o práci v zahraničí potřebovat znalost cizího jazyka. Zkuste se zdokonalit v některém z kurzů jazyků, dříve než vykročíte na pohovor.

Coca-Cola a její výroba

Coca-Cola je známý sladký nápoj hnědé barvy. Dnešní verzi Coca-Coly, kterou známe, je nealkoholická. Původně totiž Coca-Cola obsahovala víno a bezkokainový výtažek koky. V 80. letech 19. století se začala prodávat Coca-Cola v lékárně, jako medicínské tonikum. První nápoj byl prodávaný za 5 centů v lékárně v Atlantě Willisem Venablem. Nejdříve se prodalo jen 9 nápojů denně. Na konci 90. let 19. století se už Coca-Cola stala jedním z nejpopulárnějších nealkoholických nápojů. Během následujících 10 let se díky reklamě, Coca-Cola prodávala po celých Spojených státech.

Složení Coca-Coly

Nejprve byla Coca-Cola tvořena dvěma hlavními ingrediencemi – výtažek koky a ořech koly s obsahem kokainu a kofeinu. V neposlední řadě obsahovala také víno. Některé zdroje odkazují na to, že se Coca-Cola stala nealkoholická kvůli alkoholické prohibici v Atlantě. Později z nápoje tedy opravdu ubylo víno a stal se prostředkem proti bolesti hlavy a únavě, anebo dokonce jako rekonvalescence při chřipce (místo čerpání sick day si dejte Coca-Colu).

V roce 1903 musel být kokain v Coca-Cole nahrazen větší dávkou kofeinu, kvůli tlaku veřejného mínění. I nadále se však do nápoje přidává část výtažku kokainu, a to kvůli jeho chuti. Tento výtažek z koky je zbavený kokainu, takže jde čistě jen o jeho o chuť. Podle odhadů, se ročně na výrobu Coca-Coly spotřebuje až 175 tun koky. Společnost Coca-Cola se snaží tajit fakt, že jejich nealkoholický nápoj má cokoliv společného s kokou. V 80. letech 20. století se dokonce vedení Coca-Coly rozhodlo koku do nápoje přestat přidávat, ale jeho popularita klesla. K původnímu složení se ihned vrátili.

V únoru roku 2011 americký server tvrdil, že odhalil tajnou recepturu na výrobu originální chutě Coca-Coly. Server údajně nalezl fotografii otevřené knihy, ve které byla napsaná receptura.

Podle tohoto návodu by měl nápoj obsahovat tyto ingredience:

 1. extrakt z koky – 6 g
 2. kyselina fosforečná – 84 g
 3. kofein 28 g
 4. cukr – 840 g
 5. voda – 9,36 l
 6. limetková šťáva – 0,946 l
 7. vanilka – 28 g
 8. karamel – 42 g nebo více kvůli barvě
 9. tajná ingredience 7X – 56 g do 18,7 l sirupu
 10. alkohol – 224 g
 11. pomerančový olej – 20 kapek
 12. citronový olej – 30 kapek
 13. muškátový oříšek – 10 kapek
 14. koriandr – 5 kapek
 15. neroli (silice z květů hořkého pomerančovníku) – 10 kapek
 16. skořice – 10 kapek

V dnešních verzích Coca-Coly můžeme najít odlišné složení. Například v USA, ČR a Slovensku najdeme glukózo-fruktózový sirup, ale v Mexiku nebo Německu je tato ingredience zastoupena cukrem.

Nebezpečí Coca-Coly

V roce 2005 společnost uvedla na trh nový druh známé Coca-Coly, a to Coca-Colu Zero. Propagovali ji jako verzi Coly, která je naprosto bez cukru. Zároveň ale jak byla prezentována pro některé státy, jako nápoj s nulovým obsahem cukru, pro jiné byla uváděna jako nápoj s nulovým obsahem kalorií. Reklamní kampaň, která byla spuštěna s nástupem Coca-Coly Zero, rozšiřovala vědomě nepravdivé informace. Tato kampaň byla doprovázena celou řadou problémů a skandálů po celém světě, a nakonec byla označena za zcela zcestnou.

Coca-Cola Zero byla určena pro Čínu, Venezuelu a některé další středoamerické země. Nicméně ve Venezuele byla zakázaná v roce 2009, kvůli jejímu problematickému obsahu umělých sladidel. Nejproblematičtější ingrediencí byl cyklamát sodný, který byl v roce 1969 zakázán pro jeho rakovinotvorné tumory a vrozené vady. V srpnu 2012 se pro zákaz vyslovila další země, Kolumbie. Nezisková americká organizace Centrum pro vědu ve veřejném zájmu podala stížnost na Coca-Cola Company, a to pro jejich záměrné klamání zákazníků včetně dětí tím, že zlehčují vliv konzumace slazených nápojů na zdraví. Zároveň s tím kritizují, že společnost zlehčuje souvislosti se vznikem kardiovaskulárních chorob, obezity a cukrovky.

10 faktů, které jste možná nevěděli

 1. Coca-Cola se řadí mezi nejcennější značky světa, v roce 2019 její hodnota činila 63,4 miliard dolarů.
 2. Značku Coca-Cola zná 94% světové populace.
 3. První Coca-Cola v plechovce byla vyrobena v roce 1950, a to pro potřeby americké armády.
 4. V původním složením Coca-Coly najdeme kokain.
 5. Nejvíce coly na hlavu se vypije v Mexiku a na Islandu.
 6. Kdyby se všechny láhve Coca-Coly na světě poskládaly na délku k sobě, více než 1 677krát by dosáhly ze Země na Měsíc a zpět.
 7. Coca-Cola už letěla i do vesmíru. Bylo to v roce 1985 na palubě raketoplánu.
 8. Coca-Cola užívaná po lžičkách pomáhá při žaludeční nevolnosti.
 9. Coca-Colou se dají čistit skvrny na porcelánu, skvrny na nerezových výrobcích a hadřík namočený do nápoje pomůže zbavit rzi z kovových věcí. Kyselina fosforečná totiž údajně rozpustí během čtyř dnů hřebík. (Zkusili jste to někdy?)
 10. Coca-Cola se také dostala do několika receptů, dají se do ní nakládat steaky a může být i základem omáčky k pečené šunce.

Coca-Cola v těhotenství

Kofein v těle způsobí zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence. Kofein se vstřebává z žaludku a tenkého střeva do krve, v těhotenství prostupuje i placentou a dostává se přímo do krve dítěte. Na plod má kofein stejný účinek jako na tělo matky. Kofein se z těla dostane přibližně po 3 až 5 hodinách po požití. U těhotných žen se ale doba pro odbourání kofeinu prodlužuje až na 18 hodin. Kofein snižuje průtok krve placentou a může tak zmenšit přívod živin a kyslíku k plodu. To může být důvodem, proč se ženám, které požívají velké množství kofeinu během těhotenství, rodí často děti s nižší porodní váhou.

V těhotenství se s kofeinem úplně abstinovat ale nemusí. Dávka kofeinu do 200 mg by neměla nijak uškodit. Některé zdroje uvádějí, že v těhotenství není vhodné konzumovat více než 150 mg kofeinu denně, jiné ale tvrdí, že hraniční dávka kofeinu denně je až 300 mg (přibližně 3-4 šálky kávy denně). 330 ml Coca-Coly obsahuje 46 mg kofeinu.

Obsah cukru v Coca-Cole

Coca-Cola je dlouhodobě oblíbená pro její sladkou chuť. Spousta jejích fanoušků po vypití Coly ale nemůže usnout nebo je, jakkoliv nabudí. Za tím stojí vysoký obsah kofeinu, cukru a kyseliny fosforečné. V jednom litru Coca-Coly je najdeme až 108 gramů cukru, což pro představu odpovídá 27 kostkám cukru.

Coca-Cola obsahuje dvě zásadní látky, které nejsou vhodné pro častou konzumaci – kofein a kyselinu fosforečnou. Požití těchto dvou ingrediencí není vhodné obzvláště u dětí. Coca-Cola light sice neobsahuje žádný cukr, ale otázkou je právě již zmíněný kofein s kyselinou fosforečnou.

Vhodnější alternativou pro kolový nápoj je česká Kofola, která sice obsahuje kofein, ale má o třetinu méně cukru než Coca-Cola a nenajdeme v ní žádnou hodnotu kyseliny fosforečné.

Přehled značek Coca-Cola Company

Společnost Coca-Cola vyrábí, prodává a distribuuje širokou nabídku nealkoholických nápojů. Společnosti patří samozřejmě Coca-Cola, Coca-Cola Zero, ale také Fanta, Sprite, Kinley nebo Cappy. Coca-Cola HBC Česko a Slovensko nabízí různé varianty nápojů tak, aby uspokojili chutě zákazníků, ale také aby vyhovovali specifickým potřebám spotřebitelů.

V nabídce najdete slazené sycené nápoje i nápoje s nízkým obsahem cukru nebo zcela bez něj. Liší se dokonce i v balení nápojů. Můžete najít láhve v plastu, skle i plechu.

Slazené sycené nápoje

 1. Coca Cola
 2. Coca Cola Zero
 3. Coca Cola light
 4. Coca Cola Vanilla
 5. Coca Cola Zero Cherry
 6. Fanta pomeranč
 7. Fanta Bílé Hrozno
 8. Fanta Shokata
 9. Fanta pomeranč Zero
 10. Sprite
 11. Kinley Tonic Water
 12. Kinley Ginger Ale
 13. Kinley Bitter Rose
 14. Kinley Virgin Mojito

Nesycené nápoje

 1. Cappy
 2. FUZETEA
 3. Powerade

Společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko rozšířila svůj sortiment i o energetické nápoje, kávu, a dokonce i prémiový alkohol. Stala se distributorem energetických nápojů značky Monster, kterou vlastní společnost Monster Beverage. Kávu si můžete vybrat z kategorie RTD kávy. Jedná se o značky Illy – Illy Issimo Latte Macchito, Illy Issimo Cappuccino nebo Illy Issimo Caffe Machiato. Alkoholické nápoje společnost přináší se společností Gruppo Campari, od které Coca-Cola HBC Česko a Slovensko přebrala 3 jedinečné značky alkoholu. Konkrétně se jedná o Aperol, Cinzano a Gin Bulldog.

Cena Coca-Coly

Zajímalo by vás, kolik může taková láhev Coca-Coly stát? Cena se odvíjí samozřejmě od množství, které si chcete koupit, anebo od obalu, ve kterém Coca-Cola je. Nealkoholický nápoj najdeme v obchodech v láhvích s obsahem od 0,25 l až do 1,75 l. Aktuálně byste našli nejlevnější litrovou láhev Coca-Coly v Albert hypermarket za 11,41 Kč. Hypermarket Albert prodává balení 4x 1,75 l za 79,90,-. V řadě za Albertem bychom nejvýhodněji nakoupili například v Tesco, Globus nebo BILLA. Cena se samozřejmě mění společně s obdobím, kterém se prodává. Nápoj Coca-Cola se nejvíce prodává typicky nejvíce na vánoční svátky nebo na oslavu nového roku.

Coca-Cola kamion

Coca-Cola Company každoročně připravuje vánoční kamion. V zemích, které distribuují Coca-Cola produkty, a ve kterých mají své zázemí, projíždí Coca-Cola kamion městy napříč danou zemí. V Česku jezdí vánoční Coca-Cola kamion napříč celou republikou s veselými vánočními skřítky a Santou Clausem. V roce 2018 projel kamion 34 měst, v loňském roce jich bylo již o 10 víc.

Kolik měst projede vánoční kamion letos zatím není známo. Trasa bude teprve zveřejněna na podzim roku 2020. Program, který má kamion na daném místě je ale stejný. Kamion zaparkuje v daném městě mezi 16:00 – 18:00 hodin. Vánoční kamion Coca-Coly s sebou přiveze vánoční atmosféru a zábavu jak pro dospělé, tak i pro děti, poté rozdá i řadu dárků. Po příjezdu budou hrát z kamionu vánoční koledy. Pořádají se i soutěže, účastníci se budou moct naučit i třeba Santa tanec.

V neposlední řadě se u kamionu i se Santou můžete nechat vyfotit a poté ji sdílet na sociálních sítích pod hashtagem #DarujmeSe, aby i ostatní viděli, jaké zážitky si mohou odnést z návštěvy vánočního Coca-Cola kamionu. Fotku si můžete dokonce nechat rovno vytisknout do papírové podoby a ihned odnést domů. Účast na návštěvě vánočního kamionu je zcela zdarma.

Důležité je si pohlídat trasu kamionu a přijít na dané místo včas. O nejlepší místa je veliký zájem, a proto je důležité dorazit o něco dřív než kamion. Tak získáte nejlepší místa a můžete dostat váš kamionek jako dárek nebo suvenýr.

15 zajímavostí na závěr

 1. Na světě žijí jen dva lidé, kteří znají recept na výrobu Coca-Coly. Firma jim dala do smlouvy, že nikdy nesmí cestovat v jednom letadle. Chce tak eliminovat riziko, že o drahocenný poklad přijde.
 2. Ve Spojených státech chutná Coca-Cola jinak než v ostatních zemích. Až pojedete do USA, můžete posoudit, jak velký rozdíl to ve skutečnosti je.
 3. Kdybyste koupili v roce 1920 jednu akcii společnosti, za 90 let byste na ni vydělali v přepočtu více než 173 milionu korun.
 4. Na světě jsou jen dvě země, kde Coca-Colu nekoupíte. Smůlu budete mít na Kubě a v Severní Koreji.
 5. Společnost vyrábí obrovské množství rozdílných nápojů. Kdybyste chtěli ochutnat všechny a vypili byste každý den jednu láhev, zabralo by vám to devět let života.
 6. Coca-Cola pomáhá po poštípání nebo pokousání hmyzem.
 7. Kdyby se do nápoje nepřidávala barviva, nepili byste černý, ale zelený nápoj.
 8. Coca-Cola Zero primárně cílila na muže. Společnost totiž zjistila, že Coca-Colu light vnímají lidé jako dámské pití.
 9. Nechcete brát na zamrzlé okno u auta škrabku? Polijte ho kolou a za pár minut led roztaje.
 10. Výrobky společnosti tvoří 3,1 procenta všech vypitých nápojů na celé planetě.
 11. Průměrný člověk pije kolu jednou za čtyři dny.
 12. Coca-Cola funguje jako účinný čisticí prostředek. Ponořte špinavé nádobí do kolové lázně a za 8 až 10 minut budete koukat, co nápoj dovede.
Je tohle Vaše firma?
Sídlo firmy:

Českobrodská 1329, 198 00 Praha 9 - Kyje

Velikost firmy:

1 000 - 5 000 zaměstnanců

IČ:

41189698

Založení / Zapsání do OR*:

22. 8. 1991

Právní forma:

s.r.o.