Práce Ostrava | VímVíc.cz

Ostrava je třetí největší město v České republice, najdeme ho v Moravskoslezském kraji a čítá necelých 300 tisíc obyvatel. V mužské populaci převažuje věková skupina od 27 do 37 let, naopak u té ženské převažují dvě skupiny v průměru kolem 40. a 60. roku života. Ostrava je průmyslové město známe především pro svůj hutnický, hornický a těžební průmysl. Více jak 50 tisíc obyvatel dojíždí do Ostravy a blízkého okolí za prací a volnými pracovními místy díky poměrně široké nabídce práce v Ostravě a okolí nebo studiem. V posledních letech je možné rozjet v Ostravě také kariéru v IT a moderních technologiích.

Volná pracovní místa a nabídka práce v Ostravě
Práce v Ostravě

Nabídka práce Ostrava

V Ostravě momentálně nalezneme více jak 2 000 pracovních nabídek. Nejvíce nabídek práce v Ostravě a okolí je v průmyslových odvětvích. V oblastech výrobního průmyslu, strojírenství nebo obchodu, případně i stavebnictví je nejvyšší poptávka po lidech na hlavní pracovní poměr. Studenti či rodiče na mateřské dovolené naleznou v Ostravě uplatnění v oblastech administrativy, pohostinství nebo úklidových prací. Tato nabídka brigád a prací na zkácený úvazek v Ostravě je vhodná i pro důchodce či OZP, a to především díky flexibilitě práce a častému přizpůsobení zaměstnavatele. Nejčastěji hledanými zaměstnanci jsou strojní a průmysloví inženýři, operátoři a pracovníci výroby, obchodní zástupci a zedníci nebo řidiči nákladních vozidel. Nejčastěji je práce v Ostravě a okolí nabízena mužům a osobám technického zaměření nejen s vysokoškolským vzděláním ale řemeslníkům s vyučením. Ženy nalézají častěji uplatnění ve sférách administrativy, obchodu a služeb. V Ostravě se neztratí ani lidé z odvětví IT, dopravy nebo zdravotnictví.

Historie práce v Ostravě a její vývoj

Ostrava se stala těžebním městem již v 18. století, kdy byla objevena rozsáhlá ložiska kvalitního černého uhlí. Brzy na to došlo k rozsáhlé industrializaci města. Byly otevírány doly i železárny a s nimi i nová volná pracovní místa. Ostrava se stala centrem ocelářského a těžebního průmyslu, získala tak přezdívku „ocelové srdce republiky“. Koncem 20. století došlo k utlumení chemického a hutního průmyslu, průmyslová výroba se přeorientovala postupně na tu strojírenskou. Došlo ke kompletní společenské transformaci a seskupování vzájemně blízkých sídel v aglomeraci.

Aglomerace v Ostravě je momentálně druhou největší v České republice, žije v ní téměř 1 milion obyvatel z celé země. Je to především kvůli novějším trendům stěhování se z měst s vysokou koncentrací průmyslu do menších obcí nebo na venkov. Díky vysokému procentu dojíždějících obyvatel do Ostravy stále více zaměstnavatelů nabízí možnost práce s ubytováním.

Zaměstnavatelé v Ostravě hledají nejčastěji osoby s vysokoškolským vzděláním v oblastech technicky zaměřeného odvětví, nejlépe i s cizím jazykem kvůli zahraničním investorům. Častá je angličtina, čínština, němčina i korejština. Stále více jsou potřební i kvalifikovaní lidé s výučním listem v oborech svářečství, zámečnictví, elektrikářství, instalatérství nebo zednictví. Velké šance na okamžité přijetí mají osoby s několikaletou praxí v oboru, avšak i čerství absolventi především Technické univerzity Ostrava nebo Ostravské univerzity mají šanci na získání stáží u místních firem již během studia a později práce v Ostravě.

Velmi dobré uplatnění najdou nejen řemeslníci, ale i osoby s výbornou znalostí cizích jazyků.

V Ostravě je nejčastější hrubá mzda obyvatel ve výši od 21 000 Kč do 27 999 Kč. Pod průměrnou hrubou mzdou Ostravy, která činí 31 531 Kč, se pohybuje více jak 60 % obyvatel. Nejvyšší platy bychom našli u vedoucích pozic firem, technicky zaměřených inženýrů s několika letou působností v oboru nebo manažerů ve finančních oblastech. Naopak nejnižší platy se pohybují v oblastech služeb, gastronomie a pohostinství.

Zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům také spoustu benefitů. Nejčastěji jsou nabízené stravenky, dovolená navíc, flexibilní pracovní doba, firemní akce a penzijní připojištění. Mezi oblíbené benefity patří i sick days, firemní auta a mobilní telefony nebo zaměstnanecké slevy.

Významné firmy Ostravy

K jedněm nejúspěšnějším a největším firmám v Ostravě patří například ArcelorMittal Ostrava, a.s., který je největším hutním podnikem v České republice s tržbami více jak 38 mld. Kč, těžebná firma OKD, a.s., s tržbami 27,4 mld. Kč a 11 000 zaměstnanci, Fakultní nemocnice Ostrava, která čítá přes 3 200 zaměstnanců nebo Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, která zaměstnává více jak 2 500 zaměstnanců.

Volná pracovní místa a nabídka práce v Ostravě