Ministerstvo financí ČR | MFCR volná místa | VímVíc.cz
Razdva půjčka na cokoliv

Ministerstvo financí ČR | MFCR

Ministerstvo financí je ústřední orgán státní správy, který má na starosti státní rozpočet, státní závěrečný účet republiky, státní pokladu ČR, poplatky, clo, daně a další oblasti z účetnictví a financí ČR.

Hodnocení Ministerstvo financí ČR | MFCR

Přidat hodnocení

Informace poskytnuté v hodnocení zaměstnavatelů jsou poskytnuté anonymně.
Portál VimVic.cz za tato hodnocení nezodpovídá.

Všechna hodnocení (1)

Stará se o to, aby byla Česká republika členem mezinárodních finančních institucí, aby byla zastoupena ve finančních orgánech a jiných mezinárodních hospodářských seskupeních, pokud nepatří členství výlučně ČNB.

Ministerstvo financí také organizuje příjem zahraniční pomoci a splácí státní dluh.

Historie Ministerstva financí

Ministerstvo financí je činné v oblasti financí státu soustavně už od vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918. Svoji pravomoc vykonávalo v jednotlivých dobách podle potřeb a požadavků příslušné státoprávní úpravy a politické vůle doby.

Ministerstvo financí tedy přežilo období protektorátu, totalitu a podílelo se na společenské a ekonomické transformaci po roce 1989. Bylo svědkem vzniku České republiky a jejího vstupu do Evropské unie. Od roku 1918 se na ministerstvu vystřídalo 43 ministrů, z toho jediná žena – současná ministryně JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

Činnosti „MFCR“

Kromě základních funkcí ministerstva, kterými jsou: hospodaření se státním rozpočtem, spravování státní pokladny ČR a další, má Ministerstvo financí na starost ještě spoustu dalších věcí. Ministerstvo je také ústředním orgánem pro:

 • daně, poplatky a clo
 • finanční hospodaření a finanční kontrolu
 • účetnictví, audit a daňové poradenství
 • hospodaření s majetkem státu
 • privatizaci majetku státu
 • věci pojišťoven, penzijních fondů

Organizační struktura Ministerstva financí

Vzhledem k obsáhlé agendě, kterou ministerstvo zastává, je děleno na osm sekcí, které se dále dělí na jednotlivé odbory.

 1. Ministr/ministryně
 2. Provozní sekce
 3. Finanční řízení a audit
 4. Daně a cla
 5. Veřejné rozpočty
 6. Mezinárodní vztahy a finanční trhy
 7. Státní tajemník
 8. Právní sekce a majetek státu

Všechny sekce sídlí pod jednou střechou, v klášterním komplexu Ústavu anglických panen. V roce 1928 byla budova rozšířena o dvě křídla směrem do Dražického náměstí a Letenské ulice, kde je nyní hlavní vchod s mramorovou reprezentativní vstupní halou.

Ministerstvo financí – kontakt

Ministerstvo financí ČR sídlí v ulici Letenská 15 na Malé straně v Praze, pár minut chůze od stanice metra Malostranská. Pokud potřebujete kontaktovat Ministerstvo financí, můžete se obrátit na tyto kontakty, podle působnosti:

Telefon a e-mail

 • PODATELNA – Úřední hodiny: pondělí, středa: 7:30 - 17.00,úterý, čtvrtek, pátek: 7:30 - 16:15 – tel: +420 257 042 705, email: podatelna@mfcr.cz
 • KOMUNIKACE S VEŘEJNOSTÍ – Úřední hodiny: pondělí a středa: 8.00 - 17.00, úterý a čtvrtek: 9.00 - 12.00, 13.00 - 15.30, pátek: 9.00 - 12.00 – Lukáš Krupka tel: +420 257 042 719, e-mail: informace@mfcr.cz
 • PETICE A STÍŽNOSTI – tel:+420 257 042 558, e-mail: petice.stiznosti@mfcr.cz
 • PROTIKORUPČNÍ LINKA MF – tel: +420 257 043 800, e-mail: korupce@mfcr.cz
 • KNIHOVNA MF – tel: +420 25704 2588, e-mail: knihovna@mfcr.cz
 • SÁZKOVÉ HRY A LOTERIE – tel: +420 25704 3322, e-mail: loterie@mfcr.cz, podatelna@mfcr.cz, HelpdeskSDSL@mfcr.cz, MetodikaObce@mfcr.cz, DotazyZHH@mfcr.cz

Ministerstvo financí – EET

Určitě znáte EET, je to elektronická evidence tržeb, tedy způsob evidence tržeb, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka online posílány na státní správu. V Česku funguje od roku 2016. Nově bude EET povinná i pro řemeslníky. 1 října 2017 byla doplněna Účtenkovkou, neboli Účtenkovou loterií Ministerstva financí, do které se díky zaregistrování účtenky můžete přihlásit zdarma a vyhrát až milion korun.

Ministerstvo financí – Účtenkovka

Podle MF je loterie, kterou si pro občany připravilo ve spolupráci se Sazkou, důležitou součástí elektronické evidence tržeb. Jejím účelem je motivovat občany k odebírání účtenek od obchodníků, což by mělo zvýšit efektivitu evidence tržeb a přispět k řádnému vybírání daní. Někteří lidé ale zrazují před hraním Účtenkovky především kvůli osobním údajům, které musí hráči vyplňovat.

Účtenkovka totiž znamená, že ministerstvo má přístup informaci: kde jsme nakupovali, kolik jsme zaplatili, kdy to bylo a jako formou jsme platili. Většině lidí to také přijde jako ztráta času. Účtenkovky se účastní při každém tahu zhruba 300 tisíc hráčů, což Ministerstvu Financí nestačí, a tak si objednává reklamu například v rádiu na stanicích Impuls a Kiss.

Kariéra na Ministerstvu financí

Ministerstvo financí nabízí volná služební a pracovní místa, která se liší. Služební poměr znamená, že zaměstnavatelem zaměstnance je stát, problematika je upravena Zákonem o státní službě, ze kterého se dozvídáme, že pracovník ve služebním poměru má jiná práva a povinnosti než obyčejný zaměstnanec.

Státní zaměstnanci mají například oproti zaměstnancům další placené překážky ve službě za účelem slaďování rodinného a pracovního života, jsou mnohem více chráněni proti změnám v jejich zařazení na služební místo, mají povinnost složit úřednickou zkoušku, skládají v den vstupu do služby služební slib a může jim být nařízena služební cesta na dobu nezbytně nutnou, a to i bez jejich souhlasu.

Ministerstvo financí – volná místa

Drtivá většina volných pracovních míst, která ministerstvo nabízí, je v Praze. Hledají například vrchní ministerské rady a referenty v mnoha oborech. Platové ohodnocení se řídí platovými třídamii a mezi nabízené benefity zde patří závodní stravování, nebo stravenky; příspěvek z Fondu kulturních a sociálních potřeb; 5 týdnů dovolené a 5 dní indispozičního volna; možnost umístění předškolního dítěte v dětské skupině zřízené MF.

Pokud vás tato práce láká a chtěli byste pracovat v blízkosti krásných Vojanových sadů, pošlete žádost o přijetí do služebního poměru spolu s motivačním dopisem a strukturovaným životopisem.

Je tohle Vaše firma?
Sídlo firmy:

Letenská 15, Praha 1 118 10

Velikost firmy:

1000 - 1499 zaměstnanců

IČ:

00006947

Založení / Zapsání do OR*:

21. 4. 1988

Právní forma:

organizační složka státu