Nabídka práce | VímVíc.cz

Nabídka práce se může různě lišit. Záleží na městě, regionu a dokonce i státě. V České republice je nabídka práce jiná než v okolních státech a zahraničí. Stejně tak se liší nabídka práce v Praze a v menším městě. Přečtěte si, jaká nabídka práce je v největších městech ČR nebo zahraničí, a porovnejte.

Nabídka práce v celé ČR
Nabídka práce v celé ČR

Nabídka práce v České republice

V České republice žije zhruba 10,6 miliónů obyvatel, nezaměstnanost v ČR je nejnižší z celé Evropské unie. Na konci roku 2017 nezaměstnanost činila 3,5 % a dostupných bylo rekordních 214 000 volných míst. Průměrná hrubá měsíční mzda činí v České republice zhruba 31 600 Kč (k 9.3.2018).

V České republice je vysoká nabídka práce v oblastech dopravy, administrativy, průmyslu, výroby a obchodu. Největší uplatnění, nejvyšší mzdy a nabídku práce nalezneme v Praze. Avšak práci lze sehnat i v menších městech. Mnoho zaměstnavatelů dokonce proplácí dopravu zaměstnancům, kteří za prací dojíždějí do větších měst.

Nabídka práce Praha

Nabídka práce v Praze je nejvyšší z celé České republiky. Žije zde zhruba 1,3 miliónů obyvatel a průměrná hrubá měsíční mzda k prvnímu čtvrtletí roku 2018 činí zhruba 37 300 Kč. V Praze převládá populace lidí mezi 30. - 40. rokem života, najdeme zde více žen než mužů. Aktuálně bychom v Praze mohli vybírat práci z více jak 15 000 pracovních nabídek.

Nejvyšší nabídka práce v Praze na plný úvazek je v oblastech dopravy, obchodu, technicky zaměřených odvětvích a zdravotnictví. Naopak brigády a práci na dohodu bychom nejčastěji našli v oblastech administrativy, gastronomie a pohostinství, komunikace a úklidu. Díky pestré nabídce práce v Praze si zaměstnaní vyberou všechny věkové skupiny, matky na mateřské dovolené, důchodci i OZP.

Nejžádanějšími zaměstnanci v Praze jsou lidé se specializací v IT odvětvích, strojírenství, zdravotnictví s dlouholetou praxí a příslušným vzděláním v oboru. Poptávanými jsou i zaměstnanci vyučení v oblasti průmyslové výroby a stavebnictví. V Praze firmy velmi často využívají vysokého počtu vysokých škol a jejich studentů, kterým nabízejí možnost spolupráce, získání praxe a následně i zaměstnání v mnoha různých oborech.

Zaměstnavatelé v Praze odměňují své zaměstnance často nejen nadprůměrnou mzdou, ale také benefity, mezi které patří stravenky, slevy na produkty dané firmy, občerstvení na pracovišti a sick days.

V Praze najdeme velmi vysokou nabídku práce i samotné uplatnění. Zaměstnavatelé zde odměňují vyšším platem i mnoha benefity.

Nabídka práce Brno

Druhé největší město České republiky čítá necelých 400 tisíc obyvatel. Do Brna za prací denně dojíždí více jak 100 tisíc obyvatel. Průměrný hrubý měsíční plat se zde pohybuje okolo 35 100 Kč. Momentálně nalezneme v Brně více jak 5 000 pracovních nabídek.

V Brně je velká nabídka práce v oblastech výroby, obchodu, dopravy, služeb i administrativy. Velké uplatnění naleznou osoby pohybující se v oborech IT technologií, kteří za sebou mají několik let praxe a zkušeností. Žádané jsou i osoby s vysokoškolským titulem, které dokáží prokázat své schopnosti v oblasti práva a stavebního inženýrství. Poptávka je i po lékařích. V Brně je stejně jako v Praze častým jevem spolupráce vysokých škol a brněnských firem, které si své zaměstnance již předem “vychovávají”.

V Brně zcela jistě uspějí i ti, kteří hledají pouze brigádu. Vysokou nabídku brigád najdeme v rychlém občerstvení, pohostinství, prodeji nebo dopravě. Díky velkému počtu studentů jsou brigády nejen nabízeny, ale i hojně využívány.

Brněnští zaměstnavatelé odměňují své zaměstnance mnoha benefity. Mezi ty nejčastější patří stravenky, pružná pracovní doba, firemní akce, dovolená navíc a nápoje zdarma.

V Brně je velká poptávka nejen po zaměstnancích na HPP, ale i po brigádnících. Uplatnění zde proto najdou jak studenti, tak i důchodci nebo rodiče na mateřské dovolené.

Nabídka práce Ostrava

V Ostravě, která leží v Moravskoslezském kraji, žije zhruba 300 tisíc obyvatel a přes 50 tisíc obyvatel do Ostravy každý den za prací dojíždí. Průměrná hrubá měsíční mzda zde činí zhruba 31 500 Kč. V Ostravě momentálně nalezneme přes 2 000 nabídek práce.

Ostrava je známá především díky těžebnímu průmyslu, hutnictví a hornictví. Nejčastěji je tedy nabízena práce na plný úvazek v oblastech průmyslové výroby, strojírenství, stavebnictví, dopravě a obchodu. Častěji jsou poptáváni muži, ženy naleznou nejčastěji uplatnění v administrativě, obchodu nebo službách. V Ostravě je i poměrně vysoká nabídka brigád, která se týká gastronomie a pohostinství, úklidu a prodeje zboží.

Nejvíce poptávanými zaměstnanci jsou osoby technického zaměření, IT specialisté, osoby s výučním listem v průmyslových odvětvích. Zaměstnavatelé oceňují především praxi více jak pět let, příslušné vzdělání v oboru a spolehlivost. Žádaní jsou i specialisté s vysokoškolským vzděláním v technických oborech, právu a zdravotnictví. Proto mnoho společností v Ostravě spolupracuje s Technickou univerzitou Ostrava a Ostravskou univerzitou, studentům nabízí možnost spolupráce a získání praxe, absolventům příležitost k práci.

Zaměstnanci jsou v Ostravě odměňování mnoha zaměstnaneckými benefity. Mezi nejčastější patří flexibilní pracovní doba, stravenky, dovolená navíc a penzijní připojištění.

V Ostravě naleznou uplatnění především technicky zaměření a zkušení zaměstnanci nejlépe s dlouholetou praxí.

Nabídka práce Plzeň

Čtvrté největší město České republiky obývá zhruba 180 000 obyvatel, dalších 30 tisíc obyvatel do Plzně za prací dojíždí. Průměrná měsíční hrubá mzda v Plzni činí okolo 34 700 Kč. Aktuálně můžeme v Plzni vybírat z více jak 3 000 nabídek práce.

V Plzni naopak největší uplatnění naleznou zaměstnanci, kteří mají znalosti a dlouholeté zkušenosti v oboru financí, účetnictví, logistice, strojírenství a výrobě. Práci snadno v Plzni nalezneme také v dopravě nebo jako obsluha výroby, a to bez vysokých nároků. Žádanými zaměstnanci jsou řemeslníci: vyučení svářeči, zámečníci a klempíři, kteří jsou zruční a mají ve svém oboru mnohaleté zkušenosti. Uplatnění naleznou i kuchaři nebo technicky zaměřené osoby.

Nabídka brigád v Plzni je oproti výše zmíněným městům nižší, avšak možnost přivydělání v oblastech výroby, obchodu a prodeje by měla být dostupná vždy. Uplatní se jak studenti studující v Plzni, tak rodiče na mateřské dovolené, důchodci a OZP. Brigády bývají jak časově, tak fyzicky nenáročné a na uchazeče nejsou kladeny vysoké nároky.

Zaměstnanci jsou v Plzni od svých zaměstnavatelů nejčastěji odměňování stravenkami, dovolenou navíc, pružnou pracovní dobou, firemními akcemi a penzijním připojištěním.

V Plzni si snadno najdou práci lidé, kteří se vyznají ve financích, logistice, právu nebo dopravě.

Nabídka práce v zahraničí

V zahraničí se nabídka práce značně liší od České republiky. Velmi oblíbenou destinací je sousední Německo nebo Rakousko, kde je nabídka práce vyšší a rozmanitější. Práci nalezneme v každém odvětví, uplatní se nejen ženy a muži na plný úvazek, ale i osoby, které hledají brigády či krátkodobý přivýdělek.

Mezi další oblíbené destinace, kde Češi hledají práci na plný úvazek, patří i Spojené království a Francie. Velkým lákadlem mohou být vyšší mzdy nebo lepší pracovní podmínky. V rámci Evropské unie navíc obyvatelé České republiky nepotřebují pracovní víza nebo povolení k pobytu. Navíc zaměstnavatelé často nabízejí i možnost ubytování v blízkosti zaměstnání spolu s příspěvky na dopravu.

Uplatnění Češi hledají ale i ve vzdálenějších destinacích jako je USA, Kanada, Čína, Nový Zéland. Zde se vyplatí hledat práci přes spolehlivou agenturu specializující se na tyto země. Uchazečům pomáhá nejen s výběrem práce, ale i zajištěním víza, pracovního povolení, letenkami, pojištěním a ubytováním. Oblíbenými jsou programy “work and travel”, “work and study” nebo “working holiday” pro studenty, kteří chtějí cestovat a pracovat zároveň.

Pro práci a pobyt v zahraničí v rámci EU nepotřebujeme žádná složitá povolení. Mimo Evropskou unii však ano, na to je třeba myslet.