Refinancování úvěru | konsolidace půjček | VímVíc.cz

Některé dlouhodobé půjčky jsou sjednávány až na několik let a během takové doby může dojít ke změně podmínek na úvěrovém trhu. Klient tak může po nějaké době splácení zjistit, že by mu jiný poskytovatel půjček nabídl podmínky výhodnější. V takových případech dochází k převedení či refinancování úvěrů. Jiná situace může nastat, když klient nemá dostatek finančních prostředků na splácení sjednaných úvěrů a potřebuje si zajistit příznivější výši splátek. V tomto případě je pro klienta možností konsolidace půjček. 

Co je refinancování úvěru?

Refinancování úvěru je převedení úvěru z jedné banky k jiné bance nebo od jednoho nebankovního poskytovatele k jinému nebankovnímu poskytovateli. Často je možné tento pojem zaznamenat v souvislosti s hypotečními úvěry, je však možné i refinancování spotřebitelského úvěru. 

Důvodem pro refinancování úvěru nemusí být pouze nevýhodné podmínky poskytovatele půjčky, ale i změna finanční situace klienta. Došlo-li ke změně bonity klienta tím, že má například vyšší měsíční příjem, může dosáhnout na výhodnější půjčku a refinancování úvěru je zcela opodstatněné. U hypoték dochází k převedení půjčky k jinému poskytovateli po uplynutí doby fixace úrokové míry. Refinancování spotřebitelského úvěru je možné prakticky kdykoliv, pokud to smluvní podmínky úvěru dovolují. Předčasné splacení půjčky však bývá zpoplatněno a klient musí najít společnost, která bude ochotna jeho úvěr převzít.

Pojmy ,,refinancování úvěru” a ,,převedení půjčky” jsou často zaměňovány s pojmem ,,konsolidace půjček”. Jedná se však o rozšířený omyl, pojmy totiž označují odlišné situace, ačkoliv všechny s poskytováním půjček souvisí. Refinancování úvěru je převedení pouze jednoho úvěru k jinému poskytovateli, kdežto konsolidace znamená sloučení více úvěrů dohromady.

Převedení půjčky do jiné banky vs. převedení půjčky na jinou osobu

Při hledání informací o refinancování půjček je nutné rozlišovat převedení půjčky do jiné banky a převedení půjčky na jinou osobu. V prvním případě se jedná o tradiční refinancování úvěru, kdy si klient vybere úvěr s výhodnějšími podmínkami a převede ho k jinému poskytovateli. Naproti tomu převedení půjčky na jinou osobu není v případě spotřebitelských úvěrů možné. Na jinou osobu lze převést pouze hypoteční úvěr, například v případě rozvodu nebo špatné životní a finanční situace.

Jak vybrat nejvýhodnější refinancování úvěru?

Stejně jako při výběru půjčky, také při refinancování úvěru je nutné vzít v potaz několik důležitých faktorů. Banky i nebankovní poskytovatelé nabízí refinancování úvěru s různými podmínkami. Před rozhodnutím o refinancování úvěru by měl klient zvážit, zda je takový krok vůbec nutný a není možné situaci vyřešit jiným způsobem. Není-li jiná cesta, pak je potřeba vzít v úvahu úrokovou míru, ale i další poplatky spojené s refinancováním, výši splátek, dobu i způsob splácení. Klient tak předejde situaci, kdy by pro něj refinancování úvěru nebylo v konečném důsledku výhodné.

Refinancování úvěru kalkulačka

Stejně jako je při sjednání půjčky klientům k dispozici úvěrová kalkulačka, také při refinancování úvěru kalkulačka může klientovi velmi usnadnit rozhodování. Kalkulačka nabízí srovnání refinancování úvěrů od různých poskytovatelů. Klient po vyhodnocení výsledků vidí přehledně veškeré podmínky a poplatky, které jsou s refinancováním u konkrétních společností spojené. Snadno tak najde to nejvýhodnější refinancování úvěru.

Co je potřeba k refinancování spotřebitelského úvěru?

Společnosti poskytující refinancování úvěrů kladou na zájemce o tuto službu určité nároky. V první řadě musí klient splnit stejné podmínky, jako při sjednání půjčky. Nejčastěji to bývá plnoletost, trvalý pobyt na území České republiky, potvrzení o pravidelných příjmech, případně bezdlužnost atd. Dále se podmínky odvíjí od požadavků jednotlivých společností i typu úvěrů, který je klientovi poskytován. Refinancování hypotečního úvěru je například administrativně mnohem náročnější než refinancování spotřebitelského úvěru. 

Refinancování úvěru na auto

Velmi častým požadavkem klientů je refinancování úvěru na auto. Refinancování úvěru na auto je možné stejně jako refinancování jakéhokoliv jiného úvěru. Klient si může sjednat u bankovní či nebankovní společnosti tzv. půjčku na cokoliv a získané finance použít právě na automobil, aniž by musel účel využití peněz společnosti dokazovat. Následně je možné takovou půjčku převést ke společnosti, která má výhodnější podmínky.

V případě, že by klient měl zájem o refinancování leasingu na auto, měl by nejprve důkladně prostudovat svou leasingovou smlouvu. Některé smlouvy neumožňují předčasné splacení nebo je možné za vysoké penále. Umožňuje-li klientova leasingová smlouva předčasné splacení, může si klient v bance sjednat nový úvěr a za peníze z tohoto úvěru leasing doplatit. 

Kdo nabízí refinancování úvěrů?

Refinancování úvěrů je na českém trhu nabízeno mnoha poskytovateli. Klienti mají v případě zájmu o převedení půjčky do jiné banky z čeho vybírat, neměli by tedy výběr společnosti uspěchat a pečlivě zvážit všechny nabídky. Každá banka či nebankovní společnost nabídne klientovi jiné podmínky pro refinancování úvěru.

Refinancování úvěru Raiffeisenbank

Pro klienta, který upřednostňuje služby od zavedených a stabilních společností, je vhodnou volbou refinancování úvěru Raiffeisenbank. V případě refinancování úvěru Raiffeisenbank klient získá nejen snížené měsíční splátky díky prodloužené době splácení, ale také možnost získat u Raiffeisenbank další finanční prostředky. Raiffeisenbank nabízí také možnost refinancování podnikatelského úvěru, které podnikatelům zajistí nižší úrokovou sazbu, a navíc si mohou úroky uplatnit jako daňově uznatelný náklad.

KB refinancování úvěru

Komerční banka je jednou z největších bank na českém území. KB refinancování úvěru je zaměřeno především na refinancování hypotečních úvěrů, kterých má Komerční banka ve své nabídce hned několik. Pokud se klient rozhodne pro KB refinancování úvěru, jsou mu poskytnuty stejné výhody, jako by si hypotéku sjednal u Komerční banky ihned. Mezi výhody, které nabízí KB refinancování úvěru, patří například mimořádné splátky nebo ocenění nemovitosti zdarma.

Air Bank převedení půjčky

Air Bank převedení půjčky nabízí pro úvěry od 10 000 Kč do 900 000 Kč s dobou splácení od 6 do 120 měsíců. U Air Bank převedení půjčky zabere klientovi jen pár minut a vše je možné vyřešit online. Stačí do internetového formuláře zadat údaje o stávající půjčce a o klientovi. Zbytek už za klienta vyřídí pracovníci Air Bank. Air Bank převedení půjčky není možné u úvěrů zajištěných věcmi ani nemovitostí.

mBank převedení půjčky

Bankovní společnost mBank převedení půjčky poskytuje v rámci produktu mPůjčka Plus. mBank převedení půjčky je možné kompletně vyřídit online, a to od podání žádosti o převedení půjčky až po čerpání finančních prostředků. Podmínkou mBank převedení půjčky je splacení minimálně tří měsíčních splátek u původní půjčky. Není potřeba dokládat k původnímu úvěru smlouvy, stačí v online žádosti správně vyplnit všechny požadované údaje.

Konsolidace půjček

Konsolidace půjček je termín označující sloučení více půjček do jedné. Konsolidace půjček je nástroj, který dlužníkům pomáhá se splácením několika úvěrů najednou. Konsolidace půjček však má svá pravidla a není dostupná pro všechny dlužníky. Chce-li dlužník konsolidovat své půjčky, musí splnit podmínky vyžadované společností, která konsolidaci poskytuje. 

Konsolidace půjček je pro klienta výrazným zjednodušením při splácení několika úvěrů najednou, navíc u různých poskytovatelů. Úvěry si klient převede k jedné společnosti, čímž se zjednoduší proces splácení. Konsolidace půjček také pro klienta ve většině případů znamená nižší splátky.

Konsolidace nebankovních půjček

Konsolidace nebankovních půjček je možná, je však v některých případech spojena s problémy. U některých bankovních společností není konsolidace nebankovních půjček schvalována, klient se tak musí orientovat spíše na nebankovní poskytovatele nebo zvážit jiné možnosti dosažení výhodnějších podmínek splácení půjčky. Banky také obvykle odmítají konsolidaci leasingů či mikropůjček. Klient tedy musí nejprve zjistit podmínky jednotlivých poskytovatelů konsolidace půjček, aby mohl určit, zda je v jeho případě vůbec konsolidace možná.

Konsolidace půjček bez registru

Půjčky bez registru jsou produktem nebankovních společností. Nebankovní poskytovatelé půjček nabízí půjčky bez registru klientům, kteří již mají negativní zápis v registru dlužníků a u bankovní společnosti je tak pro ně získat půjčku nemožné. Půjčky bez registru jsou dostupné, obvykle jsou ale spojeny s vysokými poplatky. Stejně tak nemusí být příliš výhodná i konsolidace půjček bez registru. V první řadě může být pro klienta velmi těžké vůbec najít společnost, která konsolidace půjček bez registru poskytuje, většina poskytovatelů totiž ověřuje bonitu klienta. Pokud už se klientovi podaří takového poskytovatele najít, je nutné zvážit, zda je konsolidace opravdu výhodná.

Srovnání konsolidace půjček

Před rozhodnutím o konsolidaci půjček by měl klient v každém případě provést srovnání konsolidace půjček. Každý poskytovatel půjček či konsolidace půjček má různé podmínky a je důležité zvážit, zda se klientovi konsolidace půjček vůbec vyplatí. Některé společnosti si za předčasné splacení půjčky totiž účtují poměrně velké poplatky. V konečném výsledku se tak klientovi konsolidace půjček vůbec nemusí finančně vyplatit, a nakonec může i prodělat.

Nástrojem, který klientovi pomůže při rozhodování, je kalkulačka konsolidace půjček. Do kalkulačky klient zadá požadované údaje o půjčkách, které mají být předmětem konsolidace, a o své osobě. Na základě zadaných informací kalkulačka vyhodnotí, zda je konsolidace půjček pro klienta vhodná, popřípadě přímo navrhne nejvýhodnějšího poskytovatele.

Konsolidace půjček podmínky

Aby byla konsolidace půjček klientovi schválena, musí splnit určité podmínky. Tyto podmínky se mohou u jednotlivých společností lišit. Záleží také na tom, kolik úvěrů chce klient sloučit a v jaké výši. V neposlední řadě je posuzována i bonita klienta. To, že bude klientovi konsolidace půjček u jedné společnosti zamítnuta, neznamená, že u další společnosti mu nebude schválena. V každém případě si klient musí předem ověřit, jaké podmínky konsolidace půjček jsou kladeny vybraným poskytovatelem.

Konsolidace půjček – podmínky kladené poskytovateli:

  • Řádné splácení půjček – obvykle splacení minimálně třech splátek půjčky,
  • klient nemá negativní záznam v rejstříku dlužníků,
  • sloučení minimálně dvou půjček,
  • sloučení půjček ve stanovené maximální celkové výši – obvykle 500 000 Kč, výjimečně až 1 milion Kč,
  • pravidelný příjem,
  • společnost poskytuje konsolidace na daný typ úvěrů (často jsou vyloučeny např. mikropůjčky).

Kdo nabízí konsolidace půjček pro dlužníky

Konsolidace půjček pro dlužníky je na českém trhu nabízena mnoha společnostmi. Není však pravidlem, že každá konsolidace půjček musí být pro klienta výhodná. Před rozhodnutím o konsolidaci je nutné pečlivě projít podmínky všech poskytovatelů a vybrat společnost, která bude klientovi nejvíce vyhovovat. Konsolidace půjček je nabízena bankovními i nebankovními společnostmi, obecně jsou však více v oblibě bankovní konsolidace, jelikož klientům poskytují větší spolehlivost.

Konsolidace půjček MONETA

Konsolidace půjček MONETA umožňuje klientům snížit splátky půjček až o 50 %. Vyřízení je možné online prostřednictvím webového formuláře dostupného na webových stránkách bankovní společnosti MONETA. Do formuláře klient zadá údaje o již sjednaných půjčkách a o své osobě a MONETA mu nabídne co nejvýhodnější nabídku na sloučení jeho půjček. Konsolidace půjček MONETA lze kromě online sjednání vyřídit i telefonicky nebo na pobočce banky.

Konsolidace půjček mBank

Konsolidace půjček mBank je možná na úvěry od 10 000 Kč do 600 000 Kč. Doba splatnosti se u konsolidace půjček mBank pohybuje od 12 do 96 měsíců a úroková sazba od 3,9 do 9,9 %. Maximálně si klient může v rámci konsolidace půjček mBank přenést 10 různých úvěrů, musí však tyto úvěry minimálně 4 měsíce řádně splácet. Klient si sám volí výši měsíční splátky, splatnost půjčky i den splátky. Splátky jistiny je možné odložit až o 6 měsíců.

ČSOB konsolidace půjček

ČSOB konsolidace půjček je klientům poskytována s výhodným úrokem již od 4,9 %. Splátky si klienti mohou rozložit na dobu od jednoho roku do deseti let a dosáhnout tak na výhodnější RPSN, které je maximálně ve výši 18,3 %. Minimální částka pro sjednání ČSOB konsolidace půjček je 50 000 Kč, maximální částka 800 000 Kč. Podrobnou kalkulaci ČSOB konsolidace půjček může klient provést pomocí online kalkulačky, která je k dispozici na webových stránkách ČSOB banky.