Vyplatí se vám hledat práci přes pracovní agenturu? | VímVíc.cz

Vyplatí se vám hledat práci přes pracovní agenturu?

03. 04. 2018

Tento typ zaměstnávání je rozšířený primárně u pozic s nižší kvalifikací. Oficiálně pracujete jako zaměstnanec agentury, ale úkoly provádíte na jiném pracovišti a pod hlavičkou jiného zaměstnavatele. Firma pak nemá žádné papírování a jen platí za zprostředkování náboru.

26
agentury práce využívají spíše lidé s nižší nebo žádnou profesní kvalifikací.

Práce do druhého dne

Přes agenturu můžete pracovat opravdu velmi rychle, často do druhého dne. Stačí vyplnit jen několik formalit a místo je vaše. Pokud se navíc zaregistrujete do jejich databáze, může vás agentura sama kontaktovat s vhodnými pracovními nabídkami nebo brigádou. Pro firmy je to též výhodná forma spolupráce, jelikož v případě podstavu potřebují nové posily ihned. Můžete se tak vyhnout týdennímu výběrovému řízení a mít nabídku práce během chvilky.

velkou výhodou pracovní agentury je rychlost získání práce, často do druhého dne od podání žádosti.

Pracujte přes agenturu i v zahraničí

Velkou výhodou pracovní agentury je to, že vám může celý proces s obstaráním a výběrem práce v zahraničí hodně usnadnit. Mají hodně kontaktů na zahraniční firmy, které poptávají nové posily. Agentura vám pak pomůže často i s dopravou, ubytováním a ostatními záležitostmi ohledně stěhování.

určitě využijte agenturu při plánování práce v zahraničí. může vám ušetřit čas.

Práce na DPP a DPČ je nejčastější formou přes agentury

I když je možné si přes pracovní agenturu zajistit i hlavní pracovní poměr, nejčastěji se však setkáte s dohodou o pracovní činnosti a provedení práce. Je dobré si ohlídat v jakém případě máte nárok na příplatky a kdy je za vás hrazeno sociální a zdravotní pojištění.

nejčastěji se setkáte s dpp a dpč, nicméně i hpp je možné získat přes agenturu. dejte si však pozor na strhávání provizí z vaší mzdy.

Provize z vaší práce

Agentury na to přímo nárok nemají, ale může se stát, že si z vaší mzdy strhnou určitou část jako provizi. Například v zahraniční je to celkem časté, u nás v ČR to tak rozšířené není. V praxi to funguje tak, že zaměstnavatel, který spolupracuje s agenturou, vám nastavil odměnu 150 Kč za hodinu, nicméně vy se to nedozvíte a přijde vám pak v zúčtování mzdy jako hodinová sazba částka 120 Kč. Celkově si tedy agentura neprávem ponechá například 30 Kč z každé vaší odpracované hodiny. V každém případě se při výběru agentury určitě zaměřte na ty větší a ověřené.

Přečtěte si také článek ohledně pracovní doby - uděláte toho více za 6 nebo 8 hodin práce?

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Nastartuj kariéru Pracovní právo Jak být úspěšný