Jaký plat má voják, učitelka nebo policista? | VímVíc.cz

Jaký plat má voják, učitelka nebo policista?

12. 05. 2017

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký plat má voják, učitelka nebo policista? Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že mzda se liší podle toho, na jaké pozici se nacházíte, nebo podle toho, v jaké škole vyučujete. Jak se pohybuje plat v těchto profesích?

Jaký plat má voják, učitelka nebo policista?

Plat vojáka se mění podle zařazení a podle příplatků

Plat vojáka se mění podle služebního tarifu a podle jednotlivého zařazení. Pokud je voják na konci žebříčku, vydělá si kolem 10 300 Kč (plat vojína 2016). Nejvyšší hodnosti, jako například generálporučík mají 96 160 Kč, a armádní generálové si vydělají 106 980 Kč. Vojáci mají také další příplatky, jako třeba příplatky na bydlení. Průměrný plat vojáka se pohybuje kolem 29 950 Kč, přičemž průměrný plat v České republice v roce 2016 byl 27 589 Kč.

Kolik peněz mají učitelé?

I u učitelů samozřejmě záleží na tom, kde daný vyučující působí. Učitel obyčejné mateřské školy bude mít méně peněz než učitel mateřské školy zaměřené na dvojjazyčnou výuku. Vyšší platy už mají učitelé na střední škole, kteří si přijdou průměrně na 21 150 Kč, nebo vysokoškolští učitelé. Stále ale platí, že učitelé mají u nás velmi podprůměrné platy vzhledem k tomu, jak náročnou činnost provádí a jaké musí mít znalosti.

Nejsou učitelé informatiky, jazyků nebo jiných odborných předmětů

Problém dnešní doby je to, že chybí mnoho učitelů jazyků, IT, matematiky nebo jiných odborných předmětů. Není to ale žádným překvapením, neboť tito lidé si jsou schopni najít zaměstnání za mnohem lepší peníze, než jaké jim nabízí školské povolání.

Stoupající tendence

Platy učitelů by se měly stále zvedat a například odbory požadují, aby se každý rok, zvedl plat učitelů nejméně o 15 %. V roce 2020 by tedy podle tohoto předpokladu mělo dojít ke zvýšení až na 46 000 Kč.

Odbory si představují jako nástupní plat učitelů 40 000 Kč.

Plat policistů se liší podle hodností

Průměrný plat policisty se pohybuje kolem 30 900 Kč, přičemž od roku 2016 stále stoupá. Záleží především na tom, jakou má policista hodnost, vzdělání nebo jak dlouho trvá jeho pracovní poměr u daného zaměstnavatele. Nejnižší mzdu dostává referent/rotný a nejvyšší výplatu si odnáší rada/plukovník.

Čím vyšší vzdělání, zkušenosti nebo hodnost, tím vyšší plat.

Není také překvapením, že plat se mění podle toho, jakou úroveň vzdělání člověk má, nebo jaké zkušenosti má zas sebou. Podle kombinace a vyhodnocení všech těchto výše zmíněných faktorů poté získáváme takzvanou tarifní třídu. Záleží tedy poté na tom, zda policista spadá do 1. nebo třeba 11. platové třídy. První až šestá platová třída jsou policisté se středním vzděláním. Ve vyšších platových třídách už jsou zařazeni policisté s vysokoškolským vzděláním. Přečtěte si v našem článku o platových třídách více.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy