Jaké jsou platy poslanců, europoslanců a prezidenta? | VímVíc.cz

Jaké jsou platy poslanců, europoslanců a prezidenta?

24. 01. 2018

Plat poslanců je poměrně diskutované téma. Ke konci roku 2017 dostávali poslanci z Poslanecké sněmovny více než 70 000 Kč. Od čeho se výše platu odvíjí, kolik peněz mají měsíčně europoslanci anebo třeba prezident České republiky?

Jaké jsou platy poslanců, europoslanců a prezidenta?

Průměrný plat v ČR

Nejdříve by možná bylo záhodno popsat, kolik peněz si vydělá “obyčejný” občan České republiky. Průměrná mzda v ČR je něco přes 29 000 Kč, liší se ovšem v rámci celé republiky. Nejnižší plat dostávají lidé v Karlovarském kraji a nebude žádným překvapením, že nejvyšší plat mají lidé v Praze. Stále je ovšem průměrný plat občanů v podobě 29 000 Kč oproti poslancům se 70 000 Kč, docela znatelný rozdíl.

Plat poslance

Hrubý průměrný plat poslance je u nás, jak už bylo řečeno výše, něco přes 70 000 Kč. Tento plat ovšem dostávají jen někteří poslanci. Ti, kteří zastávají více funkcí naráz, dostávají ještě více. Plat poslance v takové výši není ovšem jedinou výhodou, kterou od státu mají. Dále mají nárok na různé paušální náhrady a také třeba na odchodné, které se liší v závislosti na době strávené ve funkci.

Poslanci mají kromě platu nárok také na paušální náhrady a odchodné.

Stravné, doprava a další

Nárok na jídlo v práci mají všichni. Dopravu do práce zajišťuje v dnešní době už také mnoho firem. Poslanci mají ovšem nárok na náhrady a stravné ve výši až 10 600 Kč a také na dopravu ze svého místa bydliště ve výši až 39 500 Kč. Dále mají možnost na hrazené odborné a různé administrativní práce. Samozřejmostí jsou služby asistentů, služební mobil, internet, a pro některé služební vůz, a také pronájem kanceláří.

Poslanci mají také nárok na zvýhodněné ceny jídla a pití v rámci stravování.

Plat místopředsedy vlády

Jak už bylo řečeno výše, plat poslanců se liší také v závislosti na funkci. Například takový místopředseda vlády si měsíčně přijde na více než 163 700 Kč, vedoucí výboru mají kolem 100 000 Kč a místopředseda parlamentní komory a ministr 135 500 Kč. Nejvyšší plat ovšem dostává předseda dolní komory. Ten si měsíčně vydělá něco přes 190 000 Kč. Do budoucna by ovšem premiér i předsedové obou komor měli dostávat až 203 600 Kč za měsíc.

Odchodné poslance - jeden, či více měsíčních platů

Tehdy, kdy poslanci musí opustit svůj post, dostávají poté takzvané “odchodné”. To závisí na tom, jaký post daný jedince vykonával a také na tom, jak dlouhou dobu ve funkci strávil. Ten, kdo byl ve své funkci kratší dobu, než jeden rok, dostane odchodné ve výši jednoho měsíčního platu. Ti, kteří zastávali svoje posty v dolní komoře celé volební období dostanou odchodné ve výši 5 měsíčních platů.

Plat europoslance

A ptáte se, jaký je například plat europoslance? Od roku 2009 pobírají všichni europoslanci stejné peníze, a to 6 200 eur čistého. V českých korunách je to něco přes 167 000 Kč. Poté, co svůj úřad ukončí mají také nárok na odchodné ve výši jednoho platu, za každý další rok, který ve funkci byli, dostanou jeden měsíc. A stejně jako poslanci, i europoslanci mají tedy po 5 letech ve funkci nárok na pětiměsíční odchodné.

Europoslanci dostávají měsíčně 167 000 Kč.

Po jejich skončení mandátu mají dále nárok na důchod. Do něj odcházejí v 63 letech a nárok na důchod činí 3,5 % za každý rok, kdy byli ve svém mandátu. Dále dostávají europoslanci také nejrůznější náhrady. Mimo jiné, například cestovné a také částku na všeobecné výdaje v přepočtu 116 000 Kč nebo také částku 4 100 Kš za každý den, kdy se účastní jednání Parlamentu. Tuto částku dostanou i tehdy, pokud nejsou fyzicky přítomni.

Plat prezidenta

Přidávání peněz na platy se ale týká samozřejmě také prezidenta. Plat prezidenta má z dlouhodobého hlediska rostoucí tendenci. V roce 2015 si prezident vydělával 204 350 Kč měsíčně, v roce 2016 si polepšil na 218 934 Kč a v minulém roce už to bylo dokonce 236 999 Kč.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy