Co je operativní leasing a komu se vyplatí? | VímVíc.cz

Co je operativní leasing a komu se vyplatí?

25. 02. 2018

Operativní leasing je varianta klasického leasingu automobilu. Auto tedy postupně nesplácíte, ale pronajímáte si ho. Výhodou operativního leasingu jsou znatelně nižší náklady na provoz. Nevýhodou je fakt, že auto nepřejde do vašeho vlastnictví. Hodí se pro vás?

Operativní leasing

Provoz auta jako služba

Pokud si vyberete klasický finanční leasing automobilu, budete po určitou dobu platit splátky a po skončení smlouvy připadne auto do vašeho vlastnictví. Operativní leasing je nový trend, který považuje provoz auta za službu. V praxi to znamená, že vozidlo patří leasingové společnosti, která se stará o povinné ručení, havarijní pojištění a volitelně o servisní a další poplatky. Vy pouze měsíčně platíte za pronájem vozu, který je ve vašem užívání.

Operativní leasing je služba umožňující užívat bez starostí vůz za měsíční poplatek. Auto však není vaše.

Operativní leasing: pro a proti

Pozitiva operativního leasingu byla z části zmíněna již v předchozím odstavci. Kromě běžného provozu se nemusíte zabývat zřizováním pojistek a jinými poplatky. Celou dobu jezdíte v novém autě, u kterého je menší riziko závad. Operativní leasing na auto se běžně uzavírá na jeden až tři roky, maximum bývá pět až sedm let. Také měsíční poplatky jsou nižší než v případě klasického leasingu. Na první pohled by se mohlo zdát, že operativní leasing je výhodnější variantou úvěru nebo klasického leasingu. Může být, pokud vám nevadí jistá omezení:

  • Po uplynutí smluvené lhůty vám auto nepatří
  • Omezený počet ujetých kilometrů (většinou 20 až 30 tisíc)
  • Vůz můžete řídit jen vy (respektive vaši rodinní příslušníci) a nesmíte na něm provádět žádné úpravy
  • Po vypršení smlouvy jste povinni zaplatit všechny škody, které nevznikly běžným používáním (velmi přísně jsou hodnoceny i sebemenším drobnosti, jako jsou škrábance v laku nebo nečistoty v interiéru)
V rámci operativního leasingu ušetříte za poplatky spojené s provozem auta, služba se ale může prodražit o amortizaci.

Kdy se operativní leasing vyplatí?

Obecně platí, že zatím tento leasing na auto volí firmy, které mohou náklady odepisovat nebo dávat do nákladů. Vzhledem k tomu, že vozidlo se v posledních letech stává spotřebním zbožím, začíná být výhodný i pro individuální spotřebitele. Operativní leasing pro soukromé osoby se vám vyplatí, pokud splňujete několik kritérií:

  • Počítáte s výměnou auta minimálně jednou za 7 let
  • Za rok najedete méně než 30 000 kilometrů
  • Nevadí vám, že nejste vlastníkem auta
  • Jste šikovný řidič, takže hrozí minimum poplatků za škody vzniklé na vozidle

Operativní leasing pro soukromé osoby je zatím v České republice relativně nový fenomén, ale do budoucna se v této oblasti očekává citelný rozvoj.

Pokud plánujete výměnu starého modelu za nový každých 7 let, operativní leasing je výhodný i pro soukromé osoby.

Využíváte automobil pro firemní účely? Pak nezapomeňte na silniční daň, o které se dozvíte více v jednom z našich článků.

Pokud jste v situaci, kdy prodáváte Vaše auto a přemýšlíte nad leasingem, mohl by Vás zajímat příspěvek zabývající se tím, jak na přepis vozidla.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata: